112. výročie narodenia Ing. Ondreja Kožucha

112. výročie narodenia Ing. Ondreja Kožucha 10. februára 2023 si pripomíname 112. výročie narodenia nášho rodáka Ing. Ondreja Kožucha. Geológ, npor., povstalecký dôstojník, padol pri obrane Spišskej Novej Vsi.

(10. 2. 1911 Sučany -  5. 9. 1944 Spišská Nová Ves). Po absolvovaní gymnázia v Martine študoval na vysokej škole v Brne poľnohospodársky odbor. Pracoval pre agropedologický ústav v Spišskej Novej Vsi, kde sa venoval rozboru pôdnych vzoriek a určovaniu pôdnych profilov regiónu - Gemer, Spiš, Liptov, Turiec, Orava. V roku 1944 odchádza do povstaleckých kasární a následne na východný úsek v Spišskej Novej Vsi. Pri obrane mesta hrdinsky padol - na zem, ktorú dobre poznal.

Za svoj krátky život napísal šesť odborných publikácií a zverejnil viac ako sto odborných článkov z oblasti pôdoznalectva. Hlavná Kožuchova práca "Praktické pôdoznalectvo" vyšla až po jeho smrti v roku 1945.

Vytvorené: 9. 2. 2023
Posledná aktualizácia: 9. 2. 2023 11:16