Obsah

Prírodné krásy

# A Á Ä B C Č D Ď DZ E É F G H CH I Í J K L Ĺ Ľ M N Ň O Ó Ô P Q R Ŕ S Š T Ť U Ú V W X Y Ý Z Ž
#

Fotosúťaž

Krásne zábery našich prispievateľov do "Fotosúťaže - podeľ sa s krásami Sučian a blízkeho okolia s ostatnými"
Ďakujeme autorom za krásne fotografie.

#

Chata Vendovka

Chata Vendovka sa nachádza pod Meškalkou a patrí sučianskym turistom.
Chatu pod Meškalkou (1932-1944) nevypálili ako väčšinu ostatných, ale rozobrali. Z materiálu vraj postavili po vojne (1952-54) Vendovku - o kúsok nižšie, hneď nad lesom. Pôvodne to bola „Chata veľkých nádejí“ a dnešné meno má po svojom staviteľovi Vendovi Dvořáčkovi, aj keď bola neskôr prestavaná.


ontario

Jazero Ontário

Krásy sučianskej prírody lákajú pravidelne ľudí zo širokého okolia. Aj keď sa už v obci nenachádza žiadne kúpalisko, obľúbeným miestom na oddych či malé osvieženie v horúcich dňoch je už dlhé roky jazero Ontário. Počas letných víkendov tu vždy nájdete množstvo Turčanov, ktorí si na jazero prídu počlnkovať sa, alebo ugrilovať niečo dobré pod zub. Na Ontáriu je ale rušno po celý rok. Presunula sa tu aj akcia Turčiansky kotlík. Vody Ontária sú atraktívnou lokalitou aj pre rybárov. Hoci sa Ontário nachádza v katastri Sučian, vlastníkov má niekoľko. Pozemky vlastnia súkromníci, obec, ale aj ministerstvo obrany, keďže k jazeru chodievajú cvičiť vojaci s technikou. Pozrite si krásne videá. Za poskytnutie videa: Zamrznuté video - Sučany ďakujeme p. Ľubomírovi Vajdovi a videa Keď v Turci prituhne - Ontário ďakujeme p. Jožin z Bažin.

#

Jazero Štrkoveň

Ďalšou lokalitou vhodnou na prechádzky i relax je Štrkoveň. Jazierka obľubujú hlavne rybári. Dúfame , že úlovky budú dobré aj tohto roku. Krásna okolitá príroda poskytuje možnosti na načerpanie nových síl a oddych.


#

Sučianska dolina

Sučianska dolina je dolina na južnej strane Krivánskej Malej Fatry.Leži na katastrálnom území obce Sučany a preteká ňou Biely potok. V jej ústí sa nachádza prírodná rezervácia Pod Rígľom.
Pod Rígľom je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza v pohorí Malá Fatra.
Výmera chráneného územia je 14,23 ha s 5. stupňom ochrany. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1984 . Predmetom ochrany je mravec lesný a ojedinelé zoskupenie jeho hniezd v porastoch človekom vysadených smrečín na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

#

Sučianska Skala

V južnej časti turčianskej obce Sučany sa malebne vypína skala s bohatou históriou. Vďaka vynikajúcej polohe tu bolo dávno-pradávno, priam na úsvite našich dejín, vybudované opevnené hradisko, ktoré predstavovalo obchodné centrum, tranzitnú a tržnú stanicu. Toto hradisko, ktoré v praveku obývali viaceré kultúry a ani v nasledujúcich obdobiach nezívalo prázdnotou, býva niekedy spájané so zaniknutým Sučianským hradom, ktorý ale v skutočnosti stál inde. V súčasnosti Sučiansku skalu vyhľadávajú najmä lezci, ktorí tu majú vybudovaných niekoľko trás, občas sem však zablúdia i bežní turisti. Skala má z turistického hľadiska len lokálny význam, za krátky výlet však rozhodne stojí. Na jej vrchole sa nachádza drobné drevené posedenie. Z vrcholových partií sa naskytajú pekné výhľady nielen na bezprostredné okolie útvaru, ale i na pohoria Veľká a Malá Fatra. V skale sa nachádza malá bezmenná neprístupná jaskyňa i ďalšie zaujímavé otvory a štrbiny. Na Sučiansku skalu nevedie oficiálny turistický chodník, prístup je však napriek tomu veľmi jednoduchý. Východiskom túr je južná časť obce Sučany. a poskytnutie videa ďakujeme p. Jožin z Bažin.

Sučianske Chorvatsko

Štrkovisko pri obci Sučany

Štrkovisko pri obci Sučany, ktoré sa nachádza na západnej strane obce. Za poskytnutie videa ďakujeme p. Jožin z Bažin.