Obsah

Prírodné krásy

# A Á Ä B C Č D Ď DZ E É F G H CH I Í J K L Ĺ Ľ M N Ň O Ó Ô P Q R Ŕ S Š T Ť U Ú V W X Y Ý Z Ž
#

Sučianska dolina

Sučianska dolina je dolina na južnej strane Krivánskej Malej Fatry.Leži na katastrálnom území obce Sučany a preteká ňou Biely potok. V jej ústí sa nachádza prírodná rezervácia Pod Rígľom.
Pod Rígľom je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza v pohorí Malá Fatra.
Výmera chráneného územia je 14,23 ha s 5. stupňom ochrany. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1984 . Predmetom ochrany je mravec lesný a ojedinelé zoskupenie jeho hniezd v porastoch človekom vysadených smrečín na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

#

Sučianska Skala

V južnej časti turčianskej obce Sučany sa malebne vypína skala s bohatou históriou. Vďaka vynikajúcej polohe tu bolo dávno-pradávno, priam na úsvite našich dejín, vybudované opevnené hradisko, ktoré predstavovalo obchodné centrum, tranzitnú a tržnú stanicu. Toto hradisko, ktoré v praveku obývali viaceré kultúry a ani v nasledujúcich obdobiach nezívalo prázdnotou, býva niekedy spájané so zaniknutým Sučianským hradom, ktorý ale v skutočnosti stál inde. V súčasnosti Sučiansku skalu vyhľadávajú najmä lezci, ktorí tu majú vybudovaných niekoľko trás, občas sem však zablúdia i bežní turisti. Skala má z turistického hľadiska len lokálny význam, za krátky výlet však rozhodne stojí. Na jej vrchole sa nachádza drobné drevené posedenie. Z vrcholových partií sa naskytajú pekné výhľady nielen na bezprostredné okolie útvaru, ale i na pohoria Veľká a Malá Fatra. V skale sa nachádza malá bezmenná neprístupná jaskyňa i ďalšie zaujímavé otvory a štrbiny. Na Sučiansku skalu nevedie oficiálny turistický chodník, prístup je však napriek tomu veľmi jednoduchý. Východiskom túr je južná časť obce Sučany. a poskytnutie videa ďakujeme p. Jožin z Bažin.