OZNAM O OTVORENÍ KOMUNITNÉHO CENTRA

kc Obec Sučany oznamuje otvorenie Komunitného centra na ul. Hlavná 20 - budova bývalej reštaurácie Gól. V KC je poskytované sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie, kariérne poradenstvo, záujmová činnosť, voľnočasové aktivity, fakultatívne činnosti, pospenitenciárnu starostlivosť a.i. KC je určené pre všetkých obyvateľov obce Sučany.

OTVÁRACIE HODINY KOMUNITNÉHO CENTRA

PONDELOK 7:00 – 8:30 administratíva

do obeda od 8:30 – do 12:00 pre klientov

UTOROK     7:00 – 8:30 administratíva

do obeda od 8:30 – do 12:00 pre klientov

STREDA       7:00 – 9:30 administratíva

do obeda od 9:30 – do 12:00 pre klientov

po obede od 12:30 – 16:00 pre klientov

ŠTVRTOK     7:00 – 8:30 administratíva

do obeda od  8:30 – do 12:00 pre klientov

PIATOK

do obeda od 7:00 – do 12:00 pre klientov

po obede od 12:30 – 13:00 administratíva

po obede od 13:00 – do 14:00 pre klientov

Prestávka na obed od 12:00- 12:30 hod.

Odborný garant KC: Mgr. Lenka Sláviková

Tel. č. : +421 43 427 09 23

Komunitné centrum Sučany

V komunitnom centre sa fyzickej osobe, rodine alebo skupine osôb v nepriaznivej sociálnej situácii, ktoré sú ohrozené sociálnym vylúčením, majú obmedzené schopnosti alebo možnosti sa spoločensky začleniť a samostatne riešiť svoje problémy pre zotrvávanie v segregovanej lokalite s prítomnosťou koncentrovanej a generačne reprodukovanej chudoby poskytujú odborné činnosti, iné činnosti a aktivity. Sociálnu službu v komunitnom centre možno poskytovať ambulantnou a terénnou formou prostredníctvom terénneho programu.

Poslanie a ciele Komunitného centra Sučany

Poslaním komunitného centra je prostredníctvom poskytovania komplexných, odborných činností, a ných činností a aktivít prispieť k sociálnemu začleňovaniu osôb sociálne vylúčených, a to ako na individuálnej, tak aj na lokálnej úrovni. Pod sociálnym začleňovaním sa rozumie sprístupňovanie takých príležitostí a možností, ktoré sociálne vylúčeným jednotlivcom a rodinám napomôžu úplne sa zapojiť do ekonomického, sociálneho a kultúrneho života v danej lokalite i v celej spoločnosti.

Ciele Komunitného centra Sučany

• zlepšovanie sociálnej situácie jednotlivcov, rodín a vylúčených spločenstiev.
  • aktivizácia, zvyšovanie kompetencií a podpora sociálnej mobility jednotlivcov a rodín
  • prevencia sociálno-patologických javov.
  • sprostredkovanie kontaktu so širším prostredím, podpora začleňovania do existujúcich sociálnych sietí, štruktúr, služieb a inštitúcií.
  • podpora spolupráce a efektívnej koordinácie činnosti subjektov, ktoré zasahujú do situácie sociálne vylúčených osôb (obec, vzdelávacie inštitúcie, poskytovatelia sociálnych služieb a služieb zamestnanosti, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti).
  • podpora komunitného rozvoja, budovania celej komunity obce.
  • podpora efektívneho riešenia konfliktov, sporov a napätí v celej obci ako aj v subskupine obyvateľov vylúčenej rómskej lokality a medzi jednotlivými subskupinami navzájom.
  • podpora záujmovej činnosti a zmysluplného trávenia voľného času.
  • podpora vzdelávania detí a mládeže, podpora ukončenia základného vzdelania a pokračovania v ďalšom štúdiu na strednej škole.
  • podpora vzdelávania a zvyšovania kvalifikácie dospelých realizáciou vzdelávacích a tréningových programov zameraných na jednotlivcov a skupiny.
  • podpora iniciatív obyvateľov vylúčených lokalít v oblasti zdravého a čistého životného prostredia, realizácia zdravotnej osvety pre všetky vekové kategórie obyvateľov, iniciovanie a realizácia voľnočasových aktivít mládeže v oblasti zdravého životného štýlu, pomoc pri zlepšovaní prístupu obyvateľov k zdravotnej starostlivosti a posilnenie zodpovednosti jednotlivých jej členov za svoje zdravie. Vzdelávanie a osveta v oblasti plánovaného rodičovstva ochrany sexuálneho reprodukčného zdravia.
  • podpora iniciatív obyvateľov vylúčených lokalít v oblasti bývania, pomoc pri zlepšovaní prístupu obyvateľov k bývaniu a posilnenie zodpovednosti  jednotlivých členov za svoje bývanie.
  • podpora a pomoc pri zlepšovaní prístupu obyvateľov k finančným prostriedkom umožňujúcim zvyšovanie vzdelania, skvalitňovania bývania a získania práce. Zvyšovanie finančnej gramotnosti a miery finančnej inklúzie.
  • podpora zamestnateľnosti. Poskytovanie služieb podpory pre zvyšovanie zamestnateľnosti a zamestnanosti, vrátane poradenstva v oblasti zamestnanosti.
  • podpora práce s rodinami, ktorých člen domácnosti je vo výkone trestu odňatia slobody, alebo vo výkone väzby. Postpenitenciárna práca s členom domácnosti po návrate z výkonu trestu.
  • predchádzanie vzniku krízových situácií v rodinách.
  • podpora osobnostného, etického a duchovného rozvoja, budovania vnútornej motivácie.

Cieľové skupiny podľa veku

• deti vo veku 0-6 rokov
  • deti počas plnenia povinnej školskej dochádzky 7-16 rokov
  • mládež a mladí dospelí 16-25 rokov