Komunálny odpad - zníženie a odpustenie poplatku za KO na rok 2022

Komunýlny odpad -  zníženie a odpustenie poplatku za KO na rok 2022 1 Vážení občania, v zmysle VZN č. 2/2012 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v platnom znení si do 28.2.2022 (v prípade podľa bodu 1.c do 31.1.2022) môžete podať žiadosť o zníženie/odpustenie poplatku za komunálny odpad pre rok 2022

Komunálny odpad

ZNÍŽENIE A ODPUSTENIE POPLATKU ZA KOMUNÁLNY ODPAD NA ROK 2022

Vážení občania, v zmysle VZN č. 2/2012 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v platnom znení si do 28.2.2022 (v prípade podľa bodu 1.c do 31.1.2022) môžete podať žiadosť o zníženie/odpustenie poplatku za komunálny odpad pre rok 2022, ak spĺňate niektorú z nasledovných podmienok a predložíte požadované doklady:

1. Obec zníži alebo odpustí poplatok za obdobie, za ktoré poplatník preukáže, že sa viac ako 90 dní v zdaňovacom období nezdržiava alebo nezdržiaval na území obce, a to poplatníkovi, ktorý:

a) navštevuje školu mimo obce, s výnimkou študentov denne dochádzajúcich. Ak žiak alebo študent navštevuje školu so sídlom mimo územia Slovenskej republiky ako doklad preukazujúci status žiaka alebo študenta je potrebné predložiť potvrdenie o návšteve školy. Ak ide o žiaka alebo študenta, ktorý navštevuje školu so sídlom na území Slovenskej republiky na splnenie podmienok je potrebné, aby poplatník obci poskytol údaje v rozsahu meno, priezvisko a rodné číslo alebo dátum narodenia žiaka alebo študenta, ktoré sú potrebné na overenie statusu žiaka alebo študenta prostredníctvom centrálneho registra študentov

b) sa zdržiava mimo územia obce z dôvodu výkonu zamestnania, prechodného pobytu v inej obci, umiestnenia v nápravno-výchovnom zariadení o výkone väzby alebo trestu, umiestnenia v zariadení poskytujúcom služby zdravotnej starostlivosti, umiestnenia v zariadení poskytujúcom sociálne služby pobytovou formou alebo umiestnenia v reedukačnom zariadení alebo detskom domove. Nárok na odpustenie poplatku je potrebné každoročne preukázať hodnoverným dokladom, a to najmä dokladom o úhrade poplatku za komunálne odpady v inej obci, dokladom o prechodnom pobyte súčasne s dokladom o úhrade poplatku v inej obci, nájomnou zmluvou, potvrdením od zamestnávateľa alebo pracovnou zmluvou, potvrdením o vyšetrovacej väzbe alebo výkone trestu odňatia slobody, potvrdením o umiestnení v zariadení sociálnych služieb, potvrdením o umiestnení v reedukačnom zariadení alebo detskom domove, potvrdením o dlhodobej hospitalizácii v liečebniach

c) sa zdržiava alebo zdržiaval v zahraničí. Nárok na odpustenie poplatku je potrebné každoročne preukázať hodnoverným dokladom, a to najmä potvrdením o návšteve školy, pracovným povolením, povolením k pobytu alebo vízami, potvrdením o zamestnaní, potvrdením od agentúry, ktorá sprostredkovala prácu v zahraničí a dokladom príslušnej organizácie o pobyte v zahraničí, potvrdením o platbe obecnej dane v zahraničí, tlačivom o úhrade dane z príjmu v zahraničí, potvrdením o poberaní materského príspevku v zahraničí, potvrdením z pracovného úradu v zahraničí o evidencii v zozname nezamestnaných, doklad o zdravotnom poistení v zahraničí, Uvedené sa nevzťahuje na poplatníkov, ktorí dlhodobo žijú v zahraničí – tí sú povinní predložiť žiadosť s priloženými hodnovernými dokladmi o odpustenie poplatku za komunálny odpad minimálne každé 3 roky vždy k 31. 1. nasledujúceho roka.

2. Obec zníži poplatok o 50% poplatníkovi, ktorým je držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom alebo prevažne alebo úplne bezvládna fyzická osoba.

3. Osamele žijúca fyzická osoba, môže obec Sučany požiadať o zníženie poplatku o 50% prostredníctvom čestného vyhlásenia. Ak v domácnosti žijú spolu dve fyzické osoby môžu obec Sučany požiadať o zníženie poplatku o 25 % prostredníctvom čestného vyhlásenia.

4.  Fyzické osoby bez trvalého alebo prechodného pobytu v obci Sučany, ktoré majú na území obce Sučany nehnuteľnosť (chatu, chalupu, záhradnú chatu), ktorá nie je trvalo obývaná môžu požiadať obec Sučany o zníženie poplatku o 50% prostredníctvom čestného vyhlásenia. Zníženie poplatku sa netýka chát, chalúp, záhradných chát v lokalitách, kde nie je možné zabezpečiť vývoz zmesového komunálneho odpadu.

Vybavuje

Referát odpadového hospodárstva