Fašiangové tradície- 16.2.2021 Posledné fašiangy ,17.2.2021 Popolcová streda

Fašiangové tradície- 16.2.2021 Posledné fašiangy ,17.2.2021 Popolcová streda Fašiangy - najveselšie zvyky počas roka majú pôvod v predkresťanskom období a patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari.
Fašiangy predchádzajú veľkonočnému pôstnemu obdobiu (začínajú sa na Troch kráľov a končia sa Popolcovou stredou). V minulosti ako aj dnes sú obdobím veselostia hodovania,

Fašiangy  - najveselšie zvyky počas roka majú pôvod v predkresťanskom období a patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari.

Fašiangy predchádzajú veľkonočnému pôstnemu obdobiu (začínajú sa na Troch kráľov a končia sa Popolcovou stredou). V minulosti ako aj dnes sú obdobím veselostia hodovania, vyvrcholením ktorého je fašiangová zábava s maskami vyjadrujúcimi „svet naruby“, v ktorom sa stierali spoločenské bariéry.

Fašiangy vrcholia posledný týždeň pred veľkonočným pôstom, počas ktorého chodia maskované družiny so spevom po dedine a vystrájajú všelijaké kúsky. Symbolom konca fašiangov je pochovávanie basy, pri ktorom sa paroduje skutočný pohreb.

Tradičné fašiangové zabíjačky, početné sprievody, pochovávanie basy či zábava až do skorého rána. Hoci by sa dnes mohlo zdať, že tradície fašiangov časom ustupujú do úzadia, stále sa v našich končinách nájde množstvo obcí,  pre ktoré je obdobie fašiangov významnou udalosťou.

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,
kto nemá kožuška zima mu bude.
Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.

V našej obci Sučany sa táto tradícia naďalej udržuje. Členovia JDS v spolupráci s obcou každoročne poriadajú  fašiangový sprievod masiek po obci, vždy sobotu pred Poslednými fašiangami a Popolcovou stredou. V utorok 16. februára by sa bola konala fašiangová veselica v RKD , tak ako po iné roky. Veselá zábava, sála praskajúca „vo švíkoch“, praženica, šišky.

Súčasťou veselice je vždy aj symbolické  „Pochovávanie basy“ v ktorom sa paroduje skutočný pohreb. Je to každoročne krásna kultúrna akcia. Žiaľ z kapacitných dôvodov nášho RKD nedokážeme každoročne uspokojiť všetkých záujemcov o túto akciu.

Po veselom fašiangovom období nastáva čas pôstu. Zábava mala ísť bokom, človek sa mal zahĺbiť do seba.

Popolcová streda je pripomienkou ľudskej pominuteľnosti. Popolcovou stredou začína štyridsaťdňový pôst spolu so šiestimi nedeľami, ktoré sa doň nezapočítavajú. V období po popolcovej strede sa už neorganizujú žiadne zábavy a podľa kresťanských tradícií sa má vtedy človek fyzicky aj duševne pripraviť na Veľkú noc spájajúcu sa so vzkriesením Krista.

Nakoľko sa nekonajú žiadne kultúrne akcie z dôvodu pandémie Covid – 19, pripomeňme si tieto pekné tradície prostredníctvom minuloročných fotografií.

Vytvorené: 17. 2. 2021
Posledná aktualizácia: 17. 2. 2021 12:12